O sportskim pripremama

Klub svake godine 2 puta godišnje (leti i zimi) organizuje šahovske (sportske) pripreme. Sportske pripreme su poseban vid celodnevnog organizovanog vaspitno-obrazovnog rada sa internatskim smeštajem, koji se ostvaruje van mesta stanovanja, u prirodnoj sredini, a podrazumeva i prošireno pedagoško delovanje putem aktivnosti u slobodnom vremenu. Vaspitno-obrazovni rad se povezuje sa psiho-fizičkom rekreacijom u prirodi, a realizacija nastavnih sadržaja je znatno olakšana. Cilj sportskih priprema je da se u povoljnijim klimatskim uslovima i u neposrednom dodiru sa prirodom, širim pedagoškim delovanjem, utiče na poboljšanje zdravlja, psiho-socijalnog i fizičkog razvoja dece i da se uspešnije ostvaruju šahovski zadaci u celini. Prirodna sredina sadrži brojne izvore i podsticaje za dalja saznavanja, budi radoznalost i razvija istraživački duh, što doprinosi razvoju stvaralačkih sposobnosti kao bitne komponente razvoja ličnosti deteta i bitne komponente za brže napredovanje u šahu. Za vreme sportskih priprema, deca aktivno provode znatan deo vremena u kolektivnom životu, u intezivnijoj komunikaciji i interakciji, kako međusobnoj, tako i sa nastavnicima. To je povoljno okruženje za šire pedagoško delovanje na razvoj ličnosti sportista, posebno na njihov socio-emocionalni razvoj. Druženje, zajedničke obaveze i aktivnosti, radosti, uspesi, neuspesi, želje i doživljaji, zbližavaju sportiste i razvijaju prijateljska i druga pozitivna osećanja i stvaraju jedinstven kolektiv.Susret sa decom iz okoline, kao i decom iz drugih klubova, organizovanje zajedničkih priredbi, zatim upoznavanje sa načinom života i rada ljudi u tom kraju i njihovim običajima, stvaraju izuzetno povoljne okolnosti za bogaćenje socijalnog iskustva sportista i stvaranje novih prijateljstava, za razvijanje pozitivnog stava prema ljudima i prirodi. Odlazak na sportske pripreme, odvajanje od porodice, navikavanje na kolektivan život u uslovima drugačijim od porodičnih, doprinosi osamostaljivanju dece, navikavanju i osposobljavanju za život i rad u promenjenim životnim uslovima, što se danas sve više zaboravlja. Na pripremama se pored svakodnevnog predavanja igraju i kategorni turniri, cugeri, atomac… U budućnosti planiramo da kamp razvijemo i da bude što više klubova iz naše i drugih zemalja. Do sada su pripreme bile: